Фактори, які потрібно враховувати при підготовці до дистанційної доставки:
- Необхідний час.
- Пора дня початку і закінчення процедури.
- Рельєф та місцевість.
- Ймовірна реакція тварини.
- Стан, темперамент, здоров’я тварини.
- Вага тварини.
- Температура навколишнього середовища, погодні умови.
- Фізична безпека тварини та персоналу.
- Анатомічні особливості тварини.
- Підготовлений та навчений персонал.
- Потреби в необхідному обладнанні та комплектуючих.
- Невідкладна медична допомога людям або тваринам при необхідності.
Необхідний час
Будь-яка дистанційна доставка препаратів займає зазвичай більше часу, ніж ви очікуєте, тому завжди плануйте мати в запасі додатковий час.
Пора дня початку і закінчення процедури.
Щоб уникнути негативних наслідків візуалізуйте свій робочий процес крок за кроком, врахуйте скільки часу може зайняти кожен етап, що і хто вам потрібен, яка участь персоналу.
Рельєф та місцевість.
Якщо тварина лякається вашого наближення або втікає після ін’єкції, переконайтесь чи немає в цьому місці небезпек, таких як річки, ставки та струмки, скелі, а також перешкод, таких як паркан чи транспортні засоби, об які вони можуть поранитися чи травмуватись. Якщо перед вами стадо тварин — оцініть обстановку та позицію потрібної тварини відносно інших: чи можете ви достатньо ізолювати потрібну тварину, щоб уникнути випадкової ін’єкції іншій. Якщо можливо, виберіть місце, знайоме тварині, куди вона регулярно ходить і де ймовірно, почуватиметься в безпеці. Це допоможе обмежити стрес тварини.
Ймовірна реакція тварини.
Під час усього процесу дистанційного контролю важливо завжди спостерігати за поведінкою тварини та її реакцією. Що робити коли тварина почала втікати, коли ви намагаєтесь зробити їй ін’єкцію? Продовжуйте погоню не більше 2 хвилин! Якщо цей час перевищено і рівень стресу тварини високий — це зробить процес небезпечним, а лікування менш ефективним. Перервіть процес, якщо тварина стає надмірно збудженою.
Стан, темперамент, здоров’я тварини.
Темперамент тварини — дика чи ручна, напружена чи розслаблена — впливає не лише на обране вами місце, а й на ін’єкції, що використовуються! Неприручена тварина, з якою потрібно працювати на більшій відстані, може потребувати сильнішого та швидкодіючого іммобілізуючого засобу, ніж ручна. Для ефективного введення може також знадобитися сильніша доза препарату. По можливості краще працювати із твариною у стані спокою.
Вага тварини.
Навчіться точно оцінювати вагу тварини – це критично важлива навичка, яку необхідно розвинути для ефективного проведення дистанційних ін’єкцій. Зазвичай це може бути похибка 10-20% від фактичної ваги тварини. Розмір та вага тварини безпосередньо впливають на вибір ін’єкційних препаратів, а ін’єкційні препарати безпосередньо впливають на вибір RDD шприців. Більшим тваринам потрібні більші дози, для яких часто потрібний більший обсяг ін’єкційного препарату. Це призводить до використання шприців великих розмірів та шприцемета, здатного доставляти його на відповідному рівні, швидкості та відстані. Обов’язкові консультації ветеринара! Для оцінки дози препарату тварині слід враховувати також темперамент тварини (дика чи ручна), рівень стресу, сезонні зміни в поведінці (гон) і т.п.
Температура навколишнього середовища є одним з ключових факторів, особливо коли вводиться седативний препарат. Це впливає на здатність підтримувати власну температуру тіла тварини, є ризик гіпо- або гіпертермії. Тварини швидко перегріваються при збудженні. Гіпертермія є ризиком для будь-якої стресуючої тварини, особливо якщо це спекотний день і вона знаходяться під прямим сонячним промінням. Холодна погода також має свої ризики. Якщо холод може бути проблемою, подивіться, чи можете ви працювати в найтепліші години дня, і, якщо можливо, плануйте тримати тварину на сонячному світлі. Температура викликає особливе занепокоєння під час іммобілізації, тому що седація пригнічує здатність тварини регулювати температуру свого тіла. Температура поверхні, на якій вона лежатиме вплине на температуру їхнього тіла та підвищить ризик гіпо- або гіпертермії. Ви повинні ретельно обирати своє місце знаходження.
При несприятливих погодних умовах вам може знадобитись додаткове обладнання.
Фізична безпека тварини і персоналу.
Коли йде мова про ін’єкційні препарати, майте на увазі, що безпека людини така ж важлива, як і безпека тварин; потрібно мінімізувати ризик випадкової ін’єкції людині. Виберіть віддалене або достатньо контрольоване місце, щоб люди не могли випадково перешкодити траєкторії польоту шприца RDD. Також неправильне введення препарату в шприц RDD може призвести до попадання препарату в очі або рот людини. Тому важливо знати інструкцію користування шприцами RDD та мати інформацію від свого ветеринара відносно правильного поводження з ін’єкційними препаратами, якими ви користуєтесь. Поводьтесь із зарядженим шприцеметом так само як із зарядженою вогнепальною зброєю, дотримуйтесь усіх правил та техніки безпеки!
Важливо:
- сконцентруватись на поставленій задачі;
- обмежити присутність персоналу, оскільки це є відволікаючим фактором як для тварини, так і для вас;
- тримайте шприцемет на запобіжнику до моменту використання;
- користуйтесь захисним екіпіруванням (рукавички, одяг з довгим рукавом, захисні окуляри та маска (щоб уникнути вдиху ін’єкційних препаратів);
- щільно закривайте кришки препаратів, коли вони не використовуються.
Анатомічні особливості тварини.
Оскільки кожна тварина має унікальні анатомічні особливості, у тому числі відрізняються за розміром, не кожен препарат буде ефективним або безпечними для різних видів. Ви повинні проконсультуватися з ветеринаром, щоб визначити, які ін’єкційні препарати підходять для потрібного вам виду тварини. Через ці анатомічні особливості у кожного виду також є певна O-зона. O-зона — це визначена область тіла тварини, в яку вводитиметься препарат.
Зазвичай це область з великою м’язовою масою, яка навряд чи постраждає від удару, і яка ефективно поглинатиме і розподілятиме ін’єкційний препарат по всьому тілу тварини; це можуть бути великі групи м’язів шиї перед передньою частиною плеча в оленів, стегнова частина. Кожен вид також буде зазнавати сезонних змін, які ви повинні враховувати. Наприклад, взимку у багатьох тварин товщає шкіра або росте шерсть, що вимагає довших канюль на RDD, щоб проникнути в м’язи.
Ще одним сезонним фактором є гон. Тварини в період гону будуть сповнені гормонів, які вплинуть на абсорбцію і, отже, на ефективність ін’єкційного препарату, тому, можливо, потрібна буде більша доза ін’єкційного препарату. Обов’язкові консультації ветеринара!
Дистанційні ін’єкції можуть мати негативні наслідки, якщо препарат введено підшкірно, в черево, грудний відділ, сухожилля, кістку. Проконсультуйтесь із спеціалістом, щоб визначити правильну О-зону для конкретних видів тварин.
Підготовлений та навчений персонал.
Призначайте завдання конкретним співробітникам і переконайтеся, що кожен розуміє свою роль у цьому процесі. Витратьте час, щоб навчити їх, якщо це потрібно! Проконсультуйтеся зі своїм ветеринаром, щоб обговорити правильність використання препаратів.
Потреба в необхідному обладнанні та комплектуючих.
Складіть список усього необхідного перед початком роботи:
- шприци для дистанційної доставки RDD заповнені необхідними препаратами та промарковані;
- шприц з антагоністом, промаркований;
- ветеринарна аптечка для тварини;
- медична аптечка для вашого персоналу;
- шприцемет попередньо очищений та готовий до використання;
- обладнання для спостереження за диханням та температурою тварини, пов’язка на очі тварині, а також будь-яке інше обладнання, необхідне для проведення процедури;
- засоби для спостереження за твариною до та після процедури (бінокль і т.п.);
- запасні шприци RDD на випадок промаху або необхідності додати препарат тварині;
- засоби для фіксації та транспортування тварини (носилки, брезент або ін.);
- запасні балони СО2;
- ріжучі предмети — ніж, різак, скальпель у випадку коли використовується шприц RDD із гарпуном на голці; для видалення потрібно зробити невеликий надріз у тілі тварини та обробити місце антисептиком.
- вода та провізія для персоналу.
Важливо пам’ятати усі ці кроки та підходити до підготовки та самого процесу з відповідальністю!